Achivements

Academic Achievements: Poster..

EXTRA CURRICULUM ACHIEVEMENTS

Academic Achievements:

  • Poster presentation:
Sr. no. Name of presenters Title Organizer Date
1. Deep Patel, Dev Patel, Dhruv Patel, Viren Parmar Production of Bio-diesel from algae 15th Annual session of students, Chemical Engineering congress at SRICT, Ankleshwar. 17-18 October 2019
2. Rushil Parmar, Jainish Parmar, Maharshi Shah, Sanket Kayasth Treating landfill leachate by electrocoagulation 15th Annual session of students, Chemical Engineering congress at SRICT, Ankleshwar. 17-18 October 2019
  • Project Grants:
Sr.no. Title Team Members Guide Granted scheme
1. Production of electricity from Urine Deep Patel, Krupesh Kulabkar Dr. Nirali Gondaliya SOIC (students open innovation challenge)

Granted amount: Rs. 70,500

2. Effective coagulants and flocculants for effluent treatment plants Deep Patel, Dev Patel, Dhruv Patel, Viren Parmar, Henil Patel Dr. Dipak Deore SSIP (students start up and innovation policy)

Granted amount: Rs. 40,500.

3. Plastic Pavers block Shreyash Thakar Dr. Jigar Gurjar and Dr. Nirali Gondaliya SSIP (students start up and innovation policy)

Granted amount: Rs. 45,500.

 

Sr.No. Name of Students Event Platform Position
1. Yash Shah Poster Presentation SRICT – TECHFEST Runner Up
2. Anurag Rana IIChE-ARC
Quiz Competition
IIChE – Student Chapter
(SVMIT)
Winner
3. Neel Thakker
Parth Vin
MIAME Zonal – Level
(Youth Fest)
Winner
4. Raghav Dave Classical Solo  TABLA Zonal Level
Inter Zonal Level
National Level
(Youth Fest)
Winner
Winner
ACADEMIC ACHIEVEMENTS

Preet Suratiya-            9.66 CPI and GTU Topper Secured 8th Rank

Preet Suratiya-            GATE Score 595 and All India Rank is 465

Hatim Rangwal-          GATE  Score 542 and All India Rank is 761

GTU TECHFEST
1. Parth Joshi– 2nd Prize in Event organized by M S University “Fuzzy logic and its application in process control”
2. Vraj Patel– 1st Prize in paper presentation , Paper Battery
3. Parth Joshi, Vraj Patel, Bhaumik Patel, Mahendra Solanki, Ravi Soni, Saumya Modh participated in Group Discussion and Quiz Competition at SCET,Surat.
PAPER & POSTER PERESENTATION
1. Green Technology and its application to nanotechnology (Poster Presentation) by Divya Behl, Ghadiyali Tasnim, Nirali Parmar (Third prize OYC-2014).
2. Fuel Cell (Poster Presentation) by Dipanshu Verma, Akila Patel, Jignesh Kewale.
3. Extraction of Hydrogen from Bio mass (Paper Presentation) by Jagruti Panchal, Meet Patel, Sweeti Jadhav.
CHEMCON
1. Green Plastics, as replacement of petroleum based plastic by Div Patel.
2. Supercritical Extraction for the removal of contaminants from Soil by Div Patel, Charmy Marfatia, Divyajeet Chauhan.
YOUTH FESTIVAL SOUTH ZONE XITIJ
Nirmit Thakore
1st in Western Group Song,
1st in Indian Group Song,
2nd in Skit,
3rd in Classical solo Percussion (Tabla)
Harsh Modi
1st in One act Play
3rd in mime
Ravi Rana
3rd in Mime
Ritesh Nanavati
1st in one act play
SPORTS

Amiraj Rana- GTU South Zone Championship, Team secured 3rd Position in University Level, Selected as a member of GTU team to represent on National Level

May 2021
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
April 26, 2021 April 27, 2021 April 28, 2021 April 29, 2021 April 30, 2021 May 1, 2021 May 2, 2021
May 3, 2021 May 4, 2021 May 5, 2021 May 6, 2021 May 7, 2021 May 8, 2021 May 9, 2021
May 10, 2021 May 11, 2021 May 12, 2021 May 13, 2021 May 14, 2021 May 15, 2021 May 16, 2021
May 17, 2021 May 18, 2021 May 19, 2021 May 20, 2021 May 21, 2021 May 22, 2021 May 23, 2021
May 24, 2021 May 25, 2021 May 26, 2021 May 27, 2021 May 28, 2021 May 29, 2021 May 30, 2021
May 31, 2021 June 1, 2021 June 2, 2021 June 3, 2021 June 4, 2021 June 5, 2021 June 6, 2021

Exam Section